Beton szlifowany / polerowany
Beton szlifowany – właściwości i przeznaczenie
Jest to rodzaj twardej posadzki osiągniętej w toku wylania płyty betonowej/obróbki istniejącej płyty oraz odpowiedniego zeszlifowania nieszlachetnych warstw i kilkuetapowego polerowania, posiadająca wysoką wytrzymałość, odporność na ścieranie, a także wysokie właściwości dekoracyjne. Dzięki temu beton polerowany znajduje zastosowanie zarówno w obiektach przemysłowych (magazyny, hale produkcyjne) , centrach handlowych a także w budownictwie mieszkaniowym. Pod względem konstrukcyjnym to beton klasy B30 dodatkowo wzmocniony w trakcie szlifowania tzw. hardererami bazującymi na amerykańskiej technologii krzemianów litu, utwardzony powierzchniowo poprzez kolejne szlifowania i polerowania, zaimpregnowany hydrofobowo. Pod względem estetycznym beton polerowany to posadzka gładka, niepyląca i błyszcząca, o standardowej śliskości.
Proces przygotowania
Beton szlifowany można wykonać zarówno na posadzkach istniejących jak i nowo wylewanych. Proces wykonywania posadzki składa się z kilku etapów szlifowań oraz polerowań i aplikacji produktów litowych.
Prace prowadzone są w systemie bezpyłowm. Po posadzce w trakcie procesu wykonywania usługi można chodzić, także nie jest konieczne całkowite zamykanie obiektu na czas wykonywania jak to jest przy żywicach. Do przygotowania betonu szlifowanego potrzebne są duże szlifierki posadzkarskie oraz silne odkurzacze odsysające pył.
Technologia krzemianów litu
W procesie szlifu wzbogacamy beton Krzemianami litu Krzemian odgrywa znaczącą rolę w zagęszczaniu i utwardzaniu betonu. Krzemian wchodzi w reakcję chemiczną z wodorotlenkiem wapnia (znanym również jako portlandyt) wytwarzając krzemiano-wodór wapnia CSH. Składnik portlandyt jest materiałem, podatnym na nasycenie dwutlenkiem węgla i ataki chemiczne, więc zastąpienie go znacznie mocniejszym krzemianem jest główną zaletą tej technologii. Krzemiany litu reagują ponadto z betonem, tworząc polimer hydrofobowy wewnątrz porów i na powierzchni betonu. Ostateczny rezultat to wylewka, która jest wyjątkowo gęsta, co daje długotrwałe zabezpieczenie i wytrzymałość.
Zalety betonu szlifowanego nad posadzkami żywicznymi
- Posadzki żywiczne są droższe od betonu polerowanego, Ceny betonu polerowanego w obiektach wielkopowierzchniowych oscylują na poziomie 40-50 PLN/m2 , Ceny posadzek żywicznych oscylują między 80, a 200 PLN od m2
- Żywica jak każdy środek chemiczny ulega przeterminowaniu.
- Żywica tworzy warstwę nieprzepuszczalną pomiędzy podłożem betonowym a środowiskiem zewnętrznym. Energia kinetyczna nie może się uwolnić aż w końcu znajduję najcieńszy fragment żywicy i dochodzi do pęknięć podłoża
- Żywicy nie da się naprawiać miejscowo tak jak beton, w przypadku betonu, renowacja obejmie polerowanie 2 gradacjami segmentów diamentowych oraz impregnację. Koszt takiej renowacji wynosi około 10-15 PLN za m2 . W ciągu jednej nocy można wykonać renowację na około 600 m2. Dzięki łatwości odnawiania połysku, posadzkę można cały czas utrzymać w stanie nowości.
- Żywica przy każdym skuwaniu lub wymianie poszczególnych uszkodzonych elementów wymaga specjalistycznej utylizacji, która wiąże się z wysokimi kosztami. Nie można jej bez odpowiednich dokumentów wywozić na śmieci. (Prawo Unii Europejskiej, jeszcze nie wdrożone w Polsce)
- Wylewanie żywic wymaga wyłączenia obiektu na pewien okres, przy szlifowaniu betonu praca może być wykonywania podczas użytkowania obiektu